Aceasta este Arhiva Forumului Construim Romania.
Pentru continuarea discutiilor va asteptam pe Noul Forum Construim Romania

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Scoatere linie tren
În cartierul bucureştean .,,23 August”, pe Şoseaua Industriilor, Sectorul 3, există o cale ferată funcţională pentru puţinii călători din zona Olteniţei şi a comunelor limitrofe.

Sute de cetăţeni riverani sunt obligaţi să traverseze calea ferată, de o parte şi de alta a şoselei Industriilor, pentru a-şi duce copiii la unităţile de învăţământ şi pentru a merge la muncă. În plus, tronsonul căii ferate trece printr-o zonă rezidenţială, de-a lungul unei şosele înguste, chiar printre casele oamenilor.

Anual, din cauza inexistenţei ,,pasajelor pietonale” ,se produc accidente tragice soldate cu moartea .

Învecinată cu această zonă este situată Gara Căţelu, în apropierea căreia trec două linii ale Regiei Autonome de Transport Bucureşti care ar putea prelua puţinii călători ai rutei Titan Sud ( Republica) – Olteniţa.

Fișier(e) Atașat(e) Imagini

Trenul acela pe acolo cred ca nu merge cu mai mult de 30 km / h. Cate trenuri trec pe acolo ? Cred ca mai bine este sa ne invatam sa trecem linia pe la locurile amenajate si cu atentie. Ce spui ?
Putere...de ce nu mi-ati spus ca vreti putere ? Va imprumutam o locomotiva !
Se pare ca esti doar prost informat:
- merge cu mai mult de 30km/h
- sunt peste 10 curse pe zi
- treceri amenajate nu sunt
- nimeni nu se ingrijeste de aspect, primaria spune ca nu e in administratia ei
- autobuzul se asteapta pe linia de tren
.....

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)