Aceasta este Arhiva Forumului Construim Romania.
Pentru continuarea discutiilor va asteptam pe Noul Forum Construim Romania

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tg. Mures - P. Neamt si starea DN15, DN13A, DN13B, DN12C
Intre Târgu Mureș și Piatra Neamț se poate merge urmărind DN15 (Reghin-Toplița-Poiana Largului) sau pe ruta DN13, DN13A, DN13B, DN12C (Bălăușeri - Praid - Gheorghieni - Lacu Roșu):

[Imagine: zt6d.png]

Sunt zone pitorești, dar calitatea drumului variază, iar de la an la an apar noi probleme, relieful și clima fiind dificile. De aceea am deschis subiect separat despre această zonă.
---------------------------------------------------
- VREM AUTOSTRADA SIBIU-PITEȘTI -
Iată un rezumat al părerilor despre DN12C din ultima perioadă:

[Imagine: 5jk8.png]
Parere despre DN13B Praid - Gheorghieni:

2014.03.08, by R@du:
Citat:Portiunea din Praid spre Gheorgheni, acum marcata cu rosu, as pune-o cu galben...e destul de acceptabila acea bucata...a fost plombata destul de ok...
sursa: http://forum.peundemerg.ro/index.php?top...2#msg39322

Este vorba despre prima treime a drumului, de la Praid pâna la zona de serpentine.
pum, mihail75, 26.06.2014:

Citat:la DN 12C pot fi aduse modificari, pentru ca a fost modernizat în Cheile Bicazului, de la intrarea în Chei până pe serpentinele dinspre Lacul Roșu.
mariuskl@pum, 06.08.2014:
Citat:11. DN 13 B dintre Gheorghieni si Praid - bucata aia cu rosu e pusa aiurea. Sunt vreo 2 sau 3 zone in care se lucreaza si trebuie sa treci mai incet, dar in rest drumul e bun - galben.

Asadar avem 2 persoane, care-mi cer sa scot zona rosie de pe DN13B, si asa voi face.
DN12C:

20.08.2014, ssc:

nasty::
Citat:Am fost acum in august, de 2 ori pe traseul Piatra Neamț-Lacu Roșu, la interval de 2 săptămâni și trebuie corectată harta astfel:
Cheile Bicazului sunt reabilitate numai de la tunel spre Bicaz, până la ieșirea din chei ( vreo 2km )
De la tunel ( mai precis după tunel, după vreo 300m) spre Lacu Rosu e de ...roșu - denivelari, gropi, petice vechi ( pe vreo 3km)
E clar că așa ramâne că nu se mai lucrează; au ramas de finisat șanțurile incepute și neterminate și de completat marcajul pe portiunea reabilitată.
Intre Bicaz și Cheile Bicazului sunt multe porțiuni de roșu, mai ales prin localități, traversări de linii de cale ferată cu 2km/h.
Ieșirea din Piatra Neamț spre Bicaz, de toată jena, de ani de zile -de roșu clar ( cam 500m)

De la Lacu Roșu la Gheorgheni, n-am fost anul acesta, dar m-aș mira să fie de verde.
A fost tot timpul de roșu și cu indulgență mare de galben in anii când plombau găurile. Se evita acest drum pe varianta Borsec. Anul trecut, turul ciclist al României a sărit această portiune prin transbordare, de prost ce era ( la data aceea în chei era șantier)
Repet n-am fost anul acesta.
FOARTE folositoare harta ( am fost dezamăgit că nu corespunde realitații în cazul DN12C ) de la prima pagină pt stabilirea unui traseu și aleg numai drumuri cu albastru și verde, ajungând să fac de la Piatra Neamț la Oradea sau la Satu Mare, numai zig-zaguri, la fel cei din centrul Moldovei( Iași, Bacău).

MNU,
Citat:De la Gheorghieni (iesire) spre Lacul Rosu se asternea covor asfaltic nou (nu peticire) anul trecut prin august.

LuluMOB:
Citat:Am coborat eu acum 2 saptamani de la Lacu Rosu la Gheorghieni, e covor asfaltic nou, continuu. Nu sunt inca marcaje (daca-mi amintesc bine), dar asfaltul este impecabil.

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)