Aceasta este Arhiva Forumului Construim Romania.
Pentru continuarea discutiilor va asteptam pe Noul Forum Construim Romania

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pendolino ETR 470-0 in Romania in 1996
In vara lui 1996 Romania a efectuat teste cu prototipul ETR 470-0 pe reteaua CFR, aceasta fiind prima incercare de a introduce circulatia de mare viteza in Romania inca din a doua jumatate a anilor '90. A existat intentia ferma de a comanda 20 de astfel de trenuri, dintre care 19 sa fie asamblate in Romania.

ETR 470 Pendolino era un tren automotor electric capabil de circulatie cu pana la 200 km/h, cu sistem de tilt - inclinarea trenului inainte de curbe - pentru a permite circulatia trenului cu viteze mai mari decat trenurile conventionale pe aceleasi linii.

Testele au fost un succes. Insa in 1998 CFR s-a divizat si de tot planul s-a ales praful, ca de altfel de intreagul transport pe calea ferata din Romania.

[Imagine: ETR470.jpg]

Din 2005, trenurile ETR 470 au intrat in dotarea CD - Caile Ferate Cehesti - intr-o variant imbunatatita, capabila de 230 km/h

Mai jos, din revista Tren Clubului Roman din 1998, rezultatele testelor cu ETR470-0 de pe reteaua CFR.

[Imagine: ETR_1996.jpg]
Imi aduc aminte, era in perioada in care Radu Vasile era premier si Basescu la transporturi. Nici nu vreau sa ma gandesc ce am mai fi facut noi cu astfel de trenuri 6-7 ani mai tarziu si cum s-ar fi tarait efectiv ele pe zonele cu restrictii. In 1996 pe Bucuresti- Constanta cred ca ar fi scos sub doua ore, dar ce folos ca in prezent mergea in trei.
(06-10-2013, 16:51 )Baiazid a scris: A existat intentia ferma de a comanda 20 de astfel de trenuri, dintre care 19 sa fie asamblate in Romania.
Ma indoiesc de intentia ferma a manelistilor, ce in ultimii 24 de ani au facut totul ca CFR-ul sa moara in chinuri, mai degraba carlanii au vrut sa bifeze vreo actiune, sa ofere un show prostimii, gen "cat de bine ve-ti trai voi in viitor".

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)